petoKaban
Petrova cesta k joge:

Petrova cesta k jóge viedla cez stovky nabehaných kilometrov na rôznych horských ultra behoch v rozličných kútoch sveta. 

Pri behu zažil niekoľko pádov a zranení, prostredníctvom ktorých si postupne začal uvedomovať potrebu spomaliť. Nakoniec ho tieto momenty priviedli začiatkom roka 2016 k hodinám jógy.

Vyskúšal rôzne komerčné jóga systémy, ale po pár hodinách Ashtanga jógy si uvedomil, že práve táto metóda je preňho najvhodnejšia. Predstavovala totižto ucelený systém, ktorému mohol rozumieť, a ktorý by sa mohol stať každodennou súčasťou jeho života. Od prvého kontaktu s ňou sa z neho stal disciplinovaný praktikant.

Počas prvých rokov praxe si uvedomoval, ako je preňho veľmi ťažké spomaliť, vyčistiť myseľ, upokojiť dych a s ním synchronizovať pohyb tela. Na prvý pohľad mu to prišlo ako niečo nedosiahnuteľné a omnoho ťažšie ako maratón. 

S postupom času venovanému praxi začal chápať, že Ashtanga jóga nie je len o pozíciách, ale predovšetkým o dychu, v sprievode ktorého sa jednotlivé asany vykonávajú. Stala sa preňho “meditáciou v pohybe”, v ktorej si nepotrebuje nič dokazovať alebo dosahovať, pretože jóga je nikdy nekončiaci proces učenia a sebapoznávania. Vďaka tomu pochopil, že Ashtanga joga je pre každého.

Dôležitým míľnikom na jeho ceste k učeniu Ashtanga jogy boli stretnutia s viacerými uznávanými zahraničnými učiteľmi, ktorí výrazne ovplyvnili jeho pohľad na vlastnú prax a tým aj na učenie Ashtanga jogy. 

Za svojho jogového otca považuje Petra Sansona(Nový Zéland), ktorý ho veľmi oslovil svojou ľudskosťou, srdečnosťou a autenticitou. Ale tiež dôslednosťou, prísnosťou a zodpovednosťou v prístupe k praktikantom a sebe samému. Jeho slová, myšlienky a rady ho sprevádzajú každý deň, či už v jógovej praxi alebo živote.

Ďalším zdrojom inšpirácie je Eddie Stern(USA), ktorý Petra ovplyvnil najmä svojou rozvahou, múdrosťou a pokorou. V neposlednom rade je ním aj Petri Raisannen(FIN), ktorý mu svojim prístupom k učeniu, k energii a k životu otvoril úplne nový rozmer jógovej praxe, nekonečný zdroj poznania, ktorý je tu a čaká, aby bol objavený. 

 

Čo učí:
Lekcie v štýle mysore